50

Engineer, Minister of Transport of the Republic of Lithuania. Member of the Constituent Seimas of the Republic of Lithuania (15 May 1920–4 November 1921), Member of the 2nd and 3rd Seimas of the Republic of Lithuania (1922–1926). Diplomat, ambassador of the Republic of Lithuania in Italy from 1925 until soviet occupation. From 1939 to 1940, Director of Law and Administration Department at the Ministry of Foreign Affairs. Murdered by NKVD on 4 November 1942 in Sverdlovsk, Russia.

on 9 January 1893 in Pajiesis village of Marijampolė County.