Užugirio mokykla-muziejus

Užugirio krašto muziejinį kompleksą sudaro A. Smetonos gimto namo pamatai, 1935 m. prezidento statyta mokykla, dvaras su žeme. Užugirio muziejus įsikūręs gatviniame Užulėnio kaime, rūmus primenančiame pastate, kurį krašto gyventojams padovanojo Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona.

Adresas: A. Smetonos g. 20, Užulėnio k. Ukmergės r.
Mob.: +370 67027306
FB:
www.facebook.com/smetonosdvaras

Informacija apie „Smetoninių“ šventę WWW.SMETONINES.LT

Siūlomos paslaugos:

Pasijodinėjimas žirgu:
1 valanda – 16 Eur.
2 valandos – 22 Eur.
Kiekviena papildoma valanda – 11 Eur.

Pasivažinėjimas 6 vietų karieta:
1 valanda – 36 Eur.
2 valandos – 62 Eur.
3 valandos – 78 Eur.
Kiekviena papildoma valanda po 26 Eur.

Šios paslaugos užsakomos iš anksto, telefonu: 867027306

Prezidento Antano Smetonos rūpesčiu čia 1935 m. buvo įkurta viena moderniausių Lietuvos pradinių mokyklų. Užugirio muziejus įsikūręs gatviniame Užulėnio kaime, rūmus primenančiame pastate, kurį krašto gyventojams padovanojo Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona. Jo rūpesčiu čia 1935 m. buvo įkurta viena moderniausių Lietuvos pradinių mokyklų. Mažėjant vaikų kaimuose 2003 m. mokyklos patalpose įsikūrė muziejus. Visus eksponatus surinko vietos gyventoja ir dabartinė muziejaus vedėja Regina Šviežikienė. Vietiniai gyventojai jai „patikėjo“ protėvių su meile gamintus buities bei namų apyvokos rakandus, tekstilės dirbinius, brangias šeimos relikvijas. Išskirtinė vieta Užugirio muziejaus ekspozicijoje skiriama A. Smetonai. Čia surinkta nemažai leidinių, nuotraukų, paveikslų, susijusiu su Lietuvos Prezidento asmenybe. Šalia mokyklos, kitoje gatvės pusėje, buvo prezidento namai, tačiau dabar likęs tik svirtinis šulinys ir senos obelys. Šalia jų sodelyje pastatytas A. Smetonos tėvonijos namo maketas. Užugirio miškuose rezidavo kapitono Juozo Krikštaponio, Danieliaus Vaitelio vadovaujami partizanų būriai. Taip pat vyksta edukaciniai užsiėmimai apie partizaninio judėjimo laikotarpiu Užugirio apylinkėse aktyviai veikusius partizanų Danieliaus Vaitelio-Briedžio ir Juozo Krikštaponio būrius. Lankomos jų stovyklavietės. Kviečiame apsilankyti Ukmergės kraštotyros muziejaus Užugirio filiale įrengtoje tarpukario mokyklos klasėje. Vaikai gali pasėdėti „smetoniškame“ suole, plunksna parašyti „smetoniškame“ sąsiuvinyje. Vykdomi edukaciniai užsiėmimai: „Slapta mokykla“, „Lietuvių kalba“, „Istorija“, „Gamta“.


Duonos keliu” veda teoriškai ir praktiškai

Duonos kelias” – pirmoji projekto mokomoji programa, kurioje galima ne tik teoriškai sužinoti apie duonos kepimą, bet ir praktiškai dalyvauti šiame procese. Kiekvienam programos dalyviui suteikiama galimybė pačiam suformuoti ir ką tik iškūrentoje krosnyje išsikepti savo duonos kepalėlį.

Užugirio skyriuje įrengtoje edukacinėje klasėje eksponuojami vietinių gyventojų su meile gaminti ir dovanoti seniausi žemės dirbimo, javų apdorojimo padargai, įvairūs senoviniai buities rakandai ir reikmenys, reikalingi duonai išauginti, jai gaminti ir t. t.

Supažindinama su mūsų etninės kultūros simboliu – duonos, sunkiu ir ilgu keliu – nuo rugio pasėjimo iki iškepto kepalėlio padėjimo ant stalo.

Šios programos metu pateikima įdomios informacijos apie duonos gaminimo ir kepimo tradicijas, papročius ir ritualus, puoselėjamus nuo senų laikų ir iš kartos į kartą dalinamus iki šių dienų, visi išgirsta apie tikėjimą magiškąja duonos galia, lemiančia derlių, žmogaus, šeimos gyvenimą.

Po teorijos seka praktika – Senųjų amatų centre „gyvai” iliustruojamas duonos kepimo procesas.


Lino kelias“

Užugirį šiuo metu populiarina įrengta „Lino kelio“ edukacinė ekspozicija. Čia lankytojams pasakojamas ilgas „lino kelias“ – kaip sėjama, auginama, prižiūrima, kaip linas apdorojamas po jo nupjovimo iki virvės ir siūlo. Supažindinama su lino auginimo ir apdorojimo rakandais.

Šakočio kepimas

Tame pačiame senųjų amatų centre Užugirio kaimo bendruomenės pirmininkas Vitalijus Želnys su žmona Renata demonstruoja, kaip gaminamas tradicinis lietuvių konditerijos kepinys – šakotis.

Sodas – daržas

Netoli muziejaus suartame nedideliame žemės lopinėlyje pasėta kviečių, linų, pasodinta įvairių daržovių – atvykę vaikai gali susipažinti su žemdirbyste ir gauti sodininko, daržininko įgūdžių.

Ukmergės kraštotyros muziejaus Užugirio skyriuje įkurtas senųjų amatų centras, kuriame lankytojai, dalyvauja etnografinio pobūdžio renginiuose, iš arčiau susipažįsta su šio krašto istorija, tradicijomis, papročiais, kulinariniu paveldu. Užugirio skyriaus pagalbinėse patalpose įrengtas ir atidarytas senųjų amatų centras, kuriame vykdomos edukacinės ekspozicijos – „Duonos kelias“, „Lino kelias“, kepami šakočiai, smetoniški blynai. Prie muziejaus yra daržas, kuriame pasėtos mūsų kraštui būdingos daržovės. Pačiame Užugirio muziejuje yra ne tik įkurta įdomi etnografinė ekspozicija, bet ir edukacinės tarpukario ir sovietmečio klasės. Taip pat vedamos pamokėlės apie Vyčio apygardos partizanines kovas.

Ukmergės kraštotyros muziejaus ir skyrių darbo laikas:

Birželio 1 – rugpjūčio 31 dienomis
III-VI: 10-18 val.
VII: 10-17 val.
I-II: išeiginės.

Rugsėjo 1 – Gegužės 31 dienomis
II-V: 9-17 val.
VI: 9-16 val.
VII-I: išeiginės.

Paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį muziejaus ir jo skyrių lankymas – NEMOKAMAS, išeiginės – pirmadienis ir antradienis. Likus 15 minučių iki darbo pabaigos lankytojai neįleidžiami.