Veprių krašto muziejus

Veprių krašto muziejus įkurtas 1967 m. jo įkūrimo iniciatoriaus ir ilgamečio vadovo, mokytojo Jono Žentelio asmeninės kolekcijos pagrindu. Pradžioje muziejus buvo visuomeninis. 1995 m. jis tapo Ukmergės kraštotyros muziejaus skyriumi. Šiuo metu ekspozicijoje ir fonduose yra daugiau nei 8000 eksponatų, atspindinčių Veprių krašto praeitį. Įdomiausi eksponatai: etnografiniai, sakraliniai, archeologiniai.

Adresas: Šventosios g. 8A, Veprių k., Ukmergės raj.
Tel.:
+370 670 27309
FB:
www.facebook.com/vepriukrastomuziejus

Informacija apie ekskursijas >
Informacija apie edukacinius užsiėmimus >

Plačiau apie muziejų ir jo įkūrėją

Muziejininkyste J. Žentelis susidomėjo 1967 m. Veprių mokykloje atsiradus laisvoms patalpoms, ėmė iš griaunamų sodybų rinkti ir vežti į jas įvairius senus daiktus. Daugiausia tai buvo namų apyvokos daiktai, darbo įrankiai. Pirmosios muziejaus patalpos, į kurias niekas nepretendavo, buvo keletas aptriušusių senojo mokyklos bendrabučio kambarių. Taip per porą metų keturi kambariai buvo pilni eksponatų. Muziejų ėmė lankyti ne tik vietos, bet ir rajono, mokyklos ir buvusio kolūkio žmonės, taip pat svečiai iš kitų miestų bei respublikų. 1969 m. išleistame respublikiniame visuomeninių muziejų kataloge jau minimas Veprių vid. mokyklos visuomeninis muziejus. 1985 m. jis apdovanojamas gairele „Aukštos kultūros muziejus“. Tarybiniais metais, rizikuodamas užsitraukti valdžios nemalonę, J. Žentelis surinko ir išsaugojo ateities kartoms unikalių Ukmergės rajono koplytstulpių. Pėsčiomis ir su dviračiu muziejininkas apkeliavo Veprių apylinkes ir tolimesnius kaimus, kai kur už „ačiū“, kai kur už saldainius sugebėdamas išprašyti unikalių eksponatų. S. Nėries kolūkio valdybos pirmininko Stepono Jankeliūno iniciatyva, 1993 m. pastačius naują pastatą, muziejus persikėlė į dabartines patalpas. 1995 m. vasarą Ukmergės rajono tarybos sprendimu Veprių krašto muziejus buvo perduotas Ukmergės kraštotyros muziejaus žinion ir tapo jo filialu. Dabartinės muziejaus patalpos jau ankštokos, šiuo metu jame saugoma per 8000 vertingų istorinės, etnografinės bei kultūrinės vertės eksponatų. Čia yra istorijos, kultūros, sakralinio meno, buities amatų, švietimo skyriai. Muziejuje sukauptas gausus tremties ir rezistencijos archyvas, daug medžiagos apie žymius Veprių krašto žmones. Labiausiai žavi tai, kad eksponatus surinko vienas žmogus. Tai stebina ne tik pirmą kartą apsilankiusius muziejuje. Nuostaba ir pasigerėjimas apninka kiekvieną kartą peržengus muziejaus slenkstį.

Ukmergės kraštotyros muziejaus ir skyrių darbo laikas:

Gegužės 1 – rugsėjo 30 dienomis
I-II: išeiginės.
III-VI: 10-18 val.
VII: 10-17 val.

Spalio 1 – balandžio 31 dienomis
II-V: 9-17 val.
VI: 9-16 val.
VII-I: išeiginės.

Paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį muziejaus ir jo skyrių lankymas – nemokamas, išeiginės – pirmadienis ir antradienis. Likus 15 minučių iki darbo pabaigos lankytojai neįleidžiami.