EKSPONATŲ ISTORIJOS – grifelinė lentelė. XX a. pr. Naudota Ukmergės mieste

Ukmergės kraštotyros muziejuje saugoma grifelinė lentelė. XX a. pr. Naudota Ukmergės mieste. 22,5×15,5 cm.


UkKM
4314 IE-691

Grifelinės lentelės pavadinimas kilęs nuo grifelinio rašiklio, kuriuo rašydavo skalūno lentelėje, pavadinimo. Grifelis (vok. Griffel) – juodojo skalūno lazdelė.

Grifelinė lentelė – tai rašymo lentelė pagaminta iš mažo, lygaus, plokščio juodojo skalūno akmens lakšto, kuris įrėmintas mediniame rėmelyje. Rašymui naudota minkštesnė, šviesesnės spalvos skalūno lazdelė-rašiklis. Lentelė valyta audinio skiaute.

Tiksliai nėra žinoma, kada skalūno lakštas pradėtas naudoti kaip rašymo lentelė. Galima rasti užuominų, kad ant jo buvo rašoma XIV a. Įrodymai liudija, kad XVI – XVII a. skalūno lakštas jau naudotas kaip rašymo lentelė. XVIII a. pab. toks rašymo būdas dar labiau išplito, nes jūrų ir sausumos transporto raida leido laipsniškai plėsti skalūno karjerų gavybą Velse ir išaugti nemažai skalūno dirbtuvių pramonei. Skalūno lakšto lentelė tapo svarbiu įrankiu, kurį jūrininkai naudojo norėdami apskaičiuoti savo geografinę padėtį jūroje, pramonės darbuotojainorėdami sekti prekes.

Kartais kelios skalūno lentelės buvo surišamos į „knygą“, o ant skalūno paviršiaus buvo išraižytos horizontalios linijos, kad būtų galima tvarkingai rašyti ranka.

Laikui bėgant skalūno lentelė tobulėjo. Dėl medinio rėmelio ji tapo tvirtesnė. Tokios grifelinės lentelės, kaip ši, naudotos mokyklose XIX a. pab. – XX a. pr. Dėl mažos kainos ir paprasto naudojimo ji tapo pagrindine mokymo priemone, kad nebūtų švaistomas brangus ir sunkiai gaunamas popierius. Vaikai turėjo savo lentelę, kurią kasdien nešdavosi į mokyklą. Naudota ji rašymui ir aritmetikai. Atliktą užduotį mokiniai parodydavo mokytojui patvirtinti arba pataisyti. Grifelinės lentelės naudotos daug kartų, nes raštą galima nuvalyti audinio skiaute.

Nuvalyti grifelinę lentelę“ reiškia pamiršti visas praeities klaidas ir pradėti iš naujo.

Vėliau grifelines lenteles pakeitė modernesnės mokymo priemonės.

Daugiau informacijos skaitykite čia:

https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Slate_(writing)?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=lt&_x_tr_hl=lt&_x_tr_pto=sc

https://www-motal-org.translate.goog/writing-slate.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=lt&_x_tr_hl=lt&_x_tr_pto=sc

https://lt.wikipedia.org/wiki/Skal%C5%ABnai

https://www.slateplate.com/pages/all-about-slate