EKSPONATŲ ISTORIJOS – Juozo Zikaro skulptūra „Be vietos“
Ukmergės kraštotyros muziejuje saugoma Juozo Zikaro skulptūra „Be vietos“. Skulptūra 40 cm aukščio, atlikimo technika – liejyba, pagaminta iš statybinio gipso ir dažų. Sukūrimo data – XX a. 4 deš.
UkKM 1225 D-18
Juozas Zikaras – vienas pirmųjų ir žymiausių XX a. I pusės profesionalių lietuvos skulptorių. 1904-1906 metais mokėsi Vilniaus piešimo mokykloje, baigęs ją išvyko mokytis į Sankt Peterburgo dailės akademiją, ją baigė 1916 metais. 1918 metais grįžo į Lietuvą. Skulptorius dalyvavo pirmosiose lietuvių dailės parodose vykusiose Vilniuje (1907-1914 metais). Taip pat rengė individualias parodas Panevėžyje, 1927 m. kartu su A. Žmuidzinavičiumi, Kaune, 1923 m., kartu su P. Rimša, P. Kalpoku. 1932-1938 metais buvo Lietuvos dailininkų draugijos pirmininkas.
Juozas Zikaras daugiausia iš bronzos kūrė portretinius biūstus ir reljefus. Taip pat kūryboje yra daug figūrinių kompozicijų, religinių skulptūrų, skulptūrų ir reljefų interjerams bei eksterjerams. Skulptoriaus kūrybai būdinga realizmo ir akademizmo bruožai, kūriniai pasižymi harmoningomis formomis bei ekspresyvia lipdyba. Pagrindinės temos – lietuvių tautos laisvės idealai, tautiniai motyvai bei kaimo žmogaus gyvenimas.
ĮDOMYBĖS
* Kalbama, jog A. Smetona lankydamasis vienoje parodoje, kurioje buvo eksponuojama J. Zikaro skulptūra „Prie valstybės lovio“, vaizduojanti daug kiaulių užpakalių aplink lovį, pasiteiravo menininko: „Juozai, pasakyk, kuris užpakalis yra mano?“. J. Zikaras pasiūlė A. Smetonai išsirinkti pačiam.
* 1937 metais Paryžiuje vykusios parodos metu buvo apdovanotas Didžiuoju prizu už lietuviškos sodybos maketą.
* J. Zikaro mokiniai buvo – P. Aleksandravičius, P. Vaivada, D. Tarabildienė, N. Petrulis, A. Žuklys.
* 1924 ir 1936 metais sukūrė visų nominalų litų ir centų monetų gipsinius modelius, o 1928 metais buvo Lietuvos nepriklausomybės medalio autorius.
* Didžiausia dalis J. Zikaro kūrinių – 121 skulptūra ir reljefai, 75 grafikos ir tapybos darbai, 69 pinigų modeliai yra saugomi Nacionaliniam M. K. Čiurlionio Dailės muziejuje.
* Brandžiausias ir vienas pirmųjų tarpukario Lietuvos dekoratyvinės paminklinės skulptūros pavyzdžių – skulptūra „Laisvė“, sukurta 1921 m., Panevėžyje. Buvo sukurti 2 šios skulptūros variantai.