EKSPONATŲ ISTORIJOS – porcelianinė lėkštutė. Kinija, XIX a. II p.


Ukmergės kraštotyros muziejuje saugoma p
orcelianinė lėkštutė dekoruota spalvotais vaizdais iš kinų gyvenimo. Kinija, XIX a. II p. Skersmuo – 11 cm.
UKKM-9571 D-1011

Porcelianas sukurtas Kinijoje VI–VII a. tobulinant akmens masės keramiką. Priklausomai nuo sudėties porcelianas skirstomas į kelias rūšis: kietasis, minkštasis, kaunilinis ir fajansas. Ankstyviausi porceliano dirbiniai priminė to laikotarpio keramikos ir metalo indus. Pirmasis porcelianas buvo baltos spalvos, o dekoras – mėlynas. Tik XVII – XVIII a. Kinijoje suklestėjo įvairios spalvos ir auksavimas. X–XIII a. plito įvairesnių formų ir glazūrų porcelianas. Kinų porcelianas labiausiai klestėjo XVII–XVIII a., sukurta įvairių formų indų, dekoruotų buitiniais, mitologiniais siužetais, peizažais, paukščių, drugių ir gėlių motyvais. Porceliano populiarumas skatino porceliano receptūros paieškas visoje Europoje. XVI a. Florencijoje išrastas minkštasis porcelianas, nuo XVII a. jis gamintas Prancūzijoje.

Į Lietuvą porceliano gaminius įveždavo pirkliai, o XVIII–XIX a. pradėti daryti fajanso – nepermatomi ir lengvai dūžtantys, gaminiai.

1974 m. „Jiesios” keramikos gamykloje pradėtas steigti eksperimentinis kaulinio porceliano gamybos baras, kuris vėliau pertvarkytas į kaulinio porceliano gamybinę tyrimų laboratoriją. Kol technologai eksperimentavo ir ruošė porceliano masės gamybos technologiją, gamyklos dailininkės I. Petravičienė ir A. Višinskienė kūrė pirmuosius porceliano servizus ( „Modern” ir „Klasika”, 1978 m., „Ampyras”, 1984 m.) ir kitus dirbinius, kurie su pakeistu dekoru kuriami iki šiol. Pagausėjus dirbinių, servizuose plėtotos ir modernesnės – funkcionalizmo, art deco formos. Gamykloje gaminti pramoniniai dirbiniai, išsiskiriantys peršviečiama, plona šuke ir gelsvai baltu atspalviu, atsiliepė bendroms Lietuvos pramoninio porceliano raidos tendencijoms.

ĮDOMYBĖS

* Pirmasis į Europą porcelianą atvežė keliautojas Markas Polas (1254–1324) – Venecijos pirklys ir keliautojas, vienas pirmųjų europiečių, keliavusių Šilko keliu į Kiniją.
* Porceliano gamyba, degimas buvo paslaptis, už kurios išdavimą meistrai ir jų šeimos nariai bausti mirtimi.
* 1748 m. Anglijoje išrasta kaulo porceliano receptūra kurios pagrindas – kaolinas, sumaišytas su kaulų pelenais. Iki šių dienų Anglija išlikusi kaip vienintelė kaulinio porceliano tiekėja.
* Europos karaliai ir Rusijos carai, saugodami savo gyvybę, valgė tik iš porcelianinių indų, nes buvo manoma, jog į porceliano indus patekęs apnuodytas maistas, pakeisdavo indų spalvą.
* Garsiausi XX a. Lietuvos porceliano meistrai – L. Šulgaitė, J. Adomonis, E. Talmantas.
* Beveik visose Europos kalbose porcelianas pavadintas pagal itališką jūrų kriauklės pavadinimą „Porcela“.