EKSPONATŲ ISTORIJOS – rankinė (XX a. II p.)
Ukmergės kraštotyros muziejuje saugoma įmantri rankinė viršuje užspaudžiama sagtele, rudos odos, keturkampio formos. Aukštis – 18 cm, plotis – 19 cm. XX a. II p.
UkKM 5749 IE-1001
RANKINĖS ISTORIJA
Šiandieninės rankinės prototipu galima laikyti ant ilgo pagalio parištą, per petį permestą maišelį, kuriame klajokliai žmonės gabendavosi svarbiausius daiktus. Senosiose civilizacijose vyrai ir moterys nešiodavosi nedidelius krepšelius, kurie praversdavo piniginiuose mainuose, renkant uogas, grybus ar tiesiog nešant asmeninius daiktus. Ilgainiui keitėsi krepšelių dizainas, radosi odiniai su sagtimis, praveriamomis virvelėmis, prisegami prie diržo vyriški krepšeliai, skirti žvejybos ir kitiems reikmenims. Dar gilioje senovėje moterys buvo linkusios juos dekoruoti, puošti kailiu ar odos raižiniais. Vis dėlto, rankinių, krepšelių, kaip garderobo aksesuaro, era prasidėjo tik viduramžiais, o išpopuliarėjo – Renesanso laikais. Rankines imta dekoruoti akmenimis, šilku, raižiniais, siuviniais, karoliais. Krepšeliuose kilmingos damos laikydavo grožio priemones, sau brangius daiktus. Laikui bėgant, išryškėjo skirtumai tarp rankinių ir piniginių.
Jau XVII a. kilmingų damų gyvenime rankinės vis dažniau praversdavo susidedant ten siuvimo, rankdarbių gamybos reikmenis. Rimtesni rankinių dizaino pasikeitimai išryškėjo jau Viktorijos laikais (karalienės Viktorijos era truko nuo 1837 iki 1901 m.), kada moterų drabužiai vis labiau gludo prie kūno ir ėmė stokoti vietos kišenių įsiuvimui. Taip atsirado maži, kompaktiški rankinukai, į kuriuos moterys dėdavo kvepalus, vėduokles, kitus dekoratyvinius daiktus. Prieš tai dažniausiai vyravusį maišelio su virvelėmis modelį papildė plokščių formų rankinės, jau primenančios šiandieninius modelius. Merginos ir moterys rankines ėmė siūti pačios.
Moderni tarpukario moteris rankinėje pradėjo nešiotis ir cigaretes, ir akinius nuo saulės. Pamažu kito ir rankinių tekstūra bei formos. II-ojo pasaulinio karo laikotarpiu imta masiškai gaminti rankines, skirtas nešioti per petį, o XX a. II p. išpopuliarėjo milžiniški paplūdimio stiliaus krepšiai, derantys su laisvu, neįpareigojančiu hipišku stiliumi. Rankines masiškai gamino ir didžiausi pasaulyje mados bei dizaino namai, tokie kaip Gucci, Prada, Louis Vuitton, Fendi ir kiti.
Mada praeina ir sugrįžta su naujais vėjais. Keičiasi rankinių dydžiai ir stiliai, rankenų ilgiai, puošybos elenemtai.
ĮDOMYBĖS
* Bulgarijoje saugoma XV a. brangakmeniais nusagstyta rankinė.
* XV a. daugelyje tautų rankinė buvo tradicinė dovana jaunajai vestuvių proga. Ant tokių, dažnai odinių krepšelių, būdavo išraižomos gražiausios meilės istorijos.
* XVI a. paveiksluose pagal pavaizduotą kapšelį galima būdavo spręsti apie žmogaus statusą.
* XVII a. moterys pradėjo nešioti rankines po sijonais. Gera idėja!
* Senovėje turtuoliai kapšelius prie diržo kabindavo taip, kad pasislėptų po drabužiais, nepritrauktų nereikalingo dėmesio ir netaptų plėšikų aukomis.
* XVIII a., Madam de Pompadour išrado naują rankinės stilių – elegantiškas šilko ar aksomo kamuolys, pakabintas ant plono dirželio – prancūziškai vadinamas „reticule“, kas išvertus reiškia „juokinga“. Juose tilpdavo viskas, kas būdavo būtina – lūpų dažai, veidrodėlis, uostomos druskos dėžutė, žaidimo kortos…
* XIX a. pab. pasirodė moteriškos rankinės – lagaminai. Tai ne nuostabu, kadangi žmonės ėmė daug ne tik darbo reikalais keliauti, bet ir savo malonumui. 1896 m. Lui Vuitton mados namai, kurie specializavosi lagaminų gamyboje, pirmą kartą išleido moteriškų lagaminų, apdirbtų metalu ir lakuota oda. Pirmą kartą šio prekės ženklo istorijoje buvo panaudotas audinys su įspausta monograma, kuri laikui bėgant tapo legendine.
* XX a. pr. buvo rankinių, skirtų pasivažinėjimams dviračiu, darbui, teatrui ir netgi eiti į pirtį. Rankinės gamintos iš medžiagos ir rečiau odinės. Vakariniai modeliai puošiami stiklo gaminiais ir pusbrangiais akmenimis.
* Kažkada rankines užtraukdavo specialiu dirželiu. Tačiau 1923 m. buvo išrastas pirmasis užsegtukas, o dar vėliau ir užtrauktukas.
* 1960 m. Rok ‚n’ roll populiarumo bangoje atsirado gitaros formos rankinių.
Daugiau informacijos skaitykite čia:
https://brunka.lt/blog/16-moterisku-rankiniu-istorija-nuo-senoves-iki-mus-laiku
https://www.delfi.lt/gyvenimas/stilius/rankines-istorija.d?id=43910