Muziejų naktis Ukmergėje

Renginio akimirkos ir senovinės foto-ateljė nuotraukos – rask save ar savo pažįstamus

Tarptautinė muziejų taryba (ICOM) kasmet kviečia švęsti Tarptautinę muziejų dieną– gegužės 18-ąją, o artimiausią šeštadienį yra švenčiama – Muziejų naktis. Nuo 2005 m. organizuojamoje akcijoje Europos muziejų naktis dalyvauja ir Lietuva. Šeštadienį, prie visoje Europoje vykstančios Muziejų nakties akcijos jau 12-uosius metus prisideda ir Lietuva. Daugiau nei 30 Lietuvos miestų ir miestelių lankytojams iki vidurnakčio savo duris nemokamai atvėrė įvairios galerijos, memorialiniai butai ir muziejai. Šios akcijos tikslas – įvairius bendruomenės narius supažindinti su muziejais naktį – metu, kuomet jie paprastai nedirba.

Muziejų naktis buvo itin aktyviai minima ir Ukmergės kraštotyros muziejuje. Miesto gyventojai ir svečiai dalyvavo muziejininko Raimundo Ramanausko vedamoje ekskursijoje po miestą, kurioje sužinojo daug intriguojančių faktų apie Ukmergės įsikūrimą, jos gyventojus ir miesto raidą iki šių dienų. Muziejininkas Vladas Kovarskas pasakojo apie Ukmergės krašto piliakalnius. Paskaitos metu lankytojai sužinojo kiek Ukmergės rajone yra piliakalnių ir kuo jie ypatingi. 20 val. Sigutė Trimakaitė pakvietė į koncertą „Muzikos klasika“. Koncerto metu skambėjo klasikinės bei etno muzikos dainos. Atliekamos dainos buvo pagyvinamos įvairiais paukščių giesmių atkartojimais, kuriuos, savo itin skardžiu ir turinčiu daug atspalvių balsu, išgavo pati Sigutė Trimakaitė.

Po klasikinės muzikos skambėsių, miestiečiai turėjo galimybę sudalyvauti dviejose ekskursijoje po naktinį Ukmergės senamiestį. Kartu su fotografe Nijole Paškauskiene ukmergiškiai ir miesto svečiai vaikščiojo po naktinę Ukmergę ir fotografavo dar neatrastus ir paslaptingus miesto kampelius. Muziejus parengs nuotraukų parodą „Naktinė Ukmergė fotografų akimis“. Naktinė ekskursija „Ekskursas po Ukmergę kitaip“, susilaukė itin daug dėmesio. Šios ekskursijos metu žmonės sužinojo kuo yra ypatinga Kęstučio aikštės architektūra ir jos fasadų puošyba bei kaip keitėsi kiekvienas pastatas bėgant dešimtmečiams. Šią ekskursiją vedė muziejininkas Žygimantas Komliauskas.

Baigiamasis Ukmergės kraštotyros muziejaus nakties renginys buvo – muziejaus kinas. Naujasis muziejaus pastatas, prisiminus „Draugystės“ kino teatro laikus, pavirto kino teatru. Lankytojai galėjo žiūrėti 1964 –aisiais sukurtą pirmąjį spalvotą lietuvišką filmą „Marš, marš tra-ta-ta“ .

Taip pat visą vakarą šalia muziejaus buvo įrengta užsiėmimų erdvė šeimoms. Vaikai su tėvais galėjo žaisti šachmatais, užsiimti archeologiniais kasinėjimais ir ieškoti praieties liekanų bei trumpam persikelti į tarpukarį – buvo įrengta stilizuota istorinė foto ateljė.

Per Muziejų naktį, Ukmergės kraštotyros muziejų (naująjį ir senąjį pastatą), apžvalgos bokštą aplankė per 700 žmonių.

Senovinės foto-ateljė nuotraukos – rask save ar savo pažįstamus!
(norintys gauti aukščiausios kokybės nuotraukos failus, rašykite fotografui vysniauskas.a@gmail.com)

Tekstas: Žygimantas Komliauskas

Nuotraukos: Andrius Vyšniauskas