Kovo 27 d. 16 val. Ukmergės kraštotyros muziejuje (Kęstučio a. 5) atidaryta kaunietės tautodailininkės Eglės Dvarionaitės-Vindašienės personalinė karpinių paroda „Medžio sakmė“.

E. Dvarionaitė-Vindašienė karpo iš popieriaus jau daugiau nei trisdešimt metų ir tiki, kad kiekvienas menininkas kuria savo medį bei turi savo paukštį. Tautodailininkė ištikima baltiškai pasaulėvokai, todėl pagrindinis jos karpinių motyvas – mitinis medis, kuris yra indoeuropietiškos kultūros dalis. Autorė Pasaulį vaizduoja kaip medį, kuris jungia tris dalis – požemį (šaknys), žemę (kamienas) ir dangų (šakos). Čia galima atpažinti žalčius, ugnį, kalną, marias, saulę, paukštį – Visatą, žmogaus santykį su gamta ir Kūrėju. Autorės teigimu, „žmogaus dermė – sutapti su Pasaulio medžiu ir tapti Visatos ašimi”.

Šiandien E. Dvarionaitė-Vindašienė – tikra šio amato meistrė, viena žinomiausių karpytojų Lietuvoje, Tautodailininkų sąjungos narė, dalyvauja respublikinėse ir tarptautinėse parodose. Ji vienintelė Lietuvoje karpo laiškus. Eglė tiki, kad kantriosios lietuvių moterys gali šito meno išmokti, skatina jas puošti ir apsaugoti savo namus rankų darbo dirbiniais.

Pagrindinė parodos tema – Gyvybės medis ir įvairios jo interpretacijos. Dalis kūrinių skirti Maironiui. Karpiniuose gausu baltiškų simbolių ir mistinių būtybių, kurie teikia apsaugą, ragina prisiminti senolių papročius, išmintį ir grįžti prie ištakų, gamtos.

Paroda veiks iki balandžio 30 d.

Aut. Kristina Zinkevičienė

Fotografavo Kristina Zinkevičienė

Parodos anonso informacija:

Eglė Dvarionaitė-Vindašienė karpo iš popieriaus jau daugiau nei trisdešimt metų ir tiki, kad kiekvienas menininkas kuria savo medį bei turi savo paukštį. Tautodailininkė ištikima baltiškai pasaulėvokai, todėl pagrindinis jos karpinių motyvas – mitinis medis, kuris yra indoeuropietiškos kultūros dalis. Autorė Pasaulį vaizduoja kaip medį, kuris jungia tris dalis – požemį (šaknys), žemę (kamienas) ir dangų (šakos). Čia galima atpažinti žalčius, ugnį, kalną, marias, saulę, paukštį – Visatą, žmogaus santykį su gamta ir Kūrėju. Autorės teigimu, „žmogaus dermė – sutapti su Pasaulio medžiu ir tapti Visatos ašimi”.

Muzikų Dvarionų giminės atžala Eglė V. su lietuviškuoju kultūros lobynu susipažino dar vaikystėje. Vėliau studijų metais dalyvaudama kraštotyros ekspedicijose rinko tautosaką, autentiškas liaudies dainas, kurias ir šiandien dainuoja, moko ir kitus pajusti nepaprastą jų jėgą. Kaip Eglė V. sako, senasis lietuvių folkloras yra mūsų šventraštis – lig indiškos Vedos.

Tautodailininkė E.Dvarionaitė-Vindašienė viliasi, kad nenutils mūsų senelių dainos, neišnyks popieriaus karpiniai, per kuriuos lietuviai laiko „prigimtinę savastį“.

Šiandien Eglė Dvarionaitė-Vindašienė – tikra šio amato meistrė, viena žinomiausių karpytojų Lietuvoje, Tautodailininkų sąjungos narė nuo 1990 metų, dalyvauja respublikinėse ir tarptautinėse parodose. Ji vienintelė Lietuvoje karpo laiškus, o tradicinių popieriaus užuolaidėlių mokėsi pas garsiąją karpytoją Juliją Daniliauskienę. Eglė tiki, kad kantriosios lietuvių moterys gali šito meno išmokti, skatina jas puošti ir apsaugoti savo namus rankų darbo dirbiniais.

 

Autorinę parodą „Medžio sakmė“ tautodailininkė skiria savo proseneliams nuo Žeimių krašto iš mamos pusės, ir močiutei Reginai bei jos seseriai Julijai Dvarionaitei, pirmajai Lietuvos Rericho draugijos pirmininkei. Šiemet Rericho draugijai sukanka aštuoniasdešimt metų, kai buvo įkurta 1935 m. gegužės 26 d. Kaune.

E.Dvarionaitės-Vindašienės karpinių paroda „Medžio sakmė“ eksponuojama iki balandžio 30 d. Ukmergės kraštotyros muziejuje (Kęstučio a. 5). Atidarymas kovo 27 d. 16 val.

 

Daugiau apie autorę ir jos kūrybą:

http://www.vydija.lt/kurejai_kuryba/Egle/karpiniai.htm

Karpiniai Maironiui: http://www.vydija.lt/kurejai_kuryba/Egle/Maironiui_karpiniai.htm

Karpiniai-laiškai: http://www.vydija.lt/kurejai_kuryba/Egle/baltas_laiskas_2009.htm

Angelai: http://www.vydija.lt/kurejai_kuryba/Egle/Angelai_2007Morkun-str.htm

Video daina „Saulės ašara“, atliekama folkloro grupės „Atalyja“:

http://www.youtube.com/watch?v=2VQ4YjaUb1U

ATIDARYMO IR UŽSIĖMIMŲ AKIMIRKOS

APIE AUTORĘ

Gimė ir gyvena Kaune.

Nuo 1990 m. Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos narė.

Kasmet rengia karpinių autorines parodas Lietuvoje.

Eksponavo karpinius kitose šalyse: 1995, 2006 Švedijoje, 1997 Prancūzijoje, 2009 Latvijoje, 2011 Punske.

2014 metais Lietuvos ambasados Rusijoje oficialiu kvietimu pristatė lietuvių papročius, tautodailę ir karpinius Maskvos Jurgio Baltrušaičio mokykloje bei lietuvių bendruomenėje.

Autorė daugiausia dėmesio kreipia į tradicines lietuviškas popieriaus užuolaidėles, kurių išmoko iš Julijos Daniliauskienės.

Nuolat organizuoja karpinių meno sklaidą, veda praktinius užsiėmimus vaikams ir visai šeimai, autorinius seminarus, karpytojų plenerus ne tik Kauno mieste, bet ir visuose Lietuvos regionuose.

Karpiniais iliustravo R.Palijanskaitės knygą „Amžinųjų jūrų varpai. Vydūniškos mistikos link“, 2011 m.

E.Vindašienės darbų yra įsigiję muziejai, bibliotekos, bendruomenių centrai, kitos organizacijos.

2013 m. Kauno miesto savivaldybė tautodailininkei skyrė kultūros ir meno stipendiją už etninės kultūros ir paveldo puoselėjimą.