EKSPONATŲ ISTORIJOS – rintės ir kočėlo duetas


Ukmergės kraštotyros muziejuje saugomas v
olkas. 1878 m. Medis. Dydis: 66x6x5 cm.
UkKM 1316, IE-145.

Ukmergės kraštotyros muziejuje saugomas kočėlas. 1878 m. Medis. Dydis: 45×16 cm.
UkKM 1317, IE-146.

Ukmergės kraštotyros muziejuje saugomas volkas. 1886 m. Medis. Dydis: 79×8,4 cm.
UkKM 47, D-20.

 

EKSPONATŲ ISTORIJOS

Rintės ir kočėlo duetas

Rintė (rumbė, volkas) – praeityje kiekvienuose namuose plačiai naudotas namų apyvokos daiktas, rinčiuota (dantyta) siaura pailga lentelė, kurios pagalba moterys skalbdavo skalbinius, taip pat juos išdžiovintus lygindavo, raičiodamos volelį – kočėlą, kočėtuvę. Rintę spaudžiant ir stumiant, kočėlas su audiniu sukdavosi ir skalbiniai išsilygindavo. Rankomis išgręžtais skalbiniais apvyniodavo kočėlą ir rinte kočiodavo tol, kol „išspausdavo“ visus nešvarumus.

Mediniai įrankiai baltiniams, audiniams lyginti, kočioti lietuvių buityje naudoti iki XX a. vidurio. Buvo įprasta merginoms ar jaunamartėms dovanoti moteriškų darbų įnagius, išdailintus, išpuoštus raižytais ornamentais, ženklais, inicialais. Kadangi nemažai moteriškų darbų būdavo atliekama talkomis arba draugėje, buvo svarbu nepamesti, išskirti savąjį darbo įnagį.

Keičiantis buities sąlygoms šie darbo įrankiai tapo tik praeitį liudijančiais eksponatais.

Šiandien senuosius moterų darbo įrankius – rintes su kočėlais naudoja folklorinių ir etnografinių ansamblių dalyviai. Rinte grojama braukant mediniais šaukštais ar lazdelėmis per rantuotą paviršių.

Daugiau skaitykite čia:

https://lt.wikipedia.org/wiki/Rint%C4%97

https://www.vle.lt/straipsnis/kocelai/

https://zodis.eu/reiksme/rinte