PROJEKTAS „KULTŪROS TURINIO SKAITMENINIMAS UKMERGĖS KRAŠTOTYROS MUZIEJUJE“
PROJEKTAS „KULTŪROS TURINIO SKAITMENINIMAS UKMERGĖS KRAŠTOTYROS MUZIEJUJE“
Projekto kodas NR. 06-015-K-0016
Projekto tikslas: Didinti unikalaus kultūros paveldo, esančio Siesikų pilyje, prieinamumą tikslinėms socialinėms grupėms pasitelkiant šiuolaikines audiovizualines priemones.
Projektu sprendžiamos problemos: Dėl savo pobūdžio bei geografinės padėties Siesikų pilies kultūros turinys ir su tuo susijusios kultūros paslaugos yra sunkiau prieinamos nei teikiamos didmiesčių objektuose, ypač tokiems tikslinių grupių segmentams kaip vyresnio amžiaus asmenys, asmenys su negalia, asmenys, negalintys skaityti įprasto spausdinto teksto ar, juo labiau, lietuvių diaspora užsienyje. Dėl savo unikalumo ir autentiškumo tiek pilis, tiek joje išlikusi XVII a. sieninė tapyba, yra itin vertingas edukacinis objektas visoms tikslinėms grupėms, ypač moksleiviams bei kultūros, istorijos ir architektūros sričių studentams, mokslininkams. Todėl neskaitmenizuojant egzistuojančio kultūros paveldo yra rizika su laiku jį prarasti, o pats paveldo prieinamumas liks ir toliau sunkiai prieinamas nutolusiems ir/arba negalią turintiems tikslinių grupių segmentams.
Projekto veiklos tiesiogiai siejasi ir su LR kultūros ir kūrybingumo plėtros programoje nustatyta sprendžiama problema – neaktyvus gyventojų dalyvavimas kultūroje ir netolygus jos vartojimas nesutelkia kultūros potencialo sąmoningai visuomenei ugdyti.
Projekto metu numatomos vykdyti veikla (kultūros turinio skaitmeninimas panaudojant mišrios realybės sprendinius) turi tiesioginę įtaką ir atitiktį horizontaliesiems principams, ypač darnaus vystymosi, įskaitant reikšmingos žalos nedarymo principą, nediskriminavimo (dėl negalios (judėjimo, regos, klausos ir kt.) ar kt.), įskaitant prieinamumo visiems (paslaugų, infrastruktūros, fizinės ar e. aplinkos sprendimai, informacijos prieinamumo ir pan.) užtikrinimą. Paslaugų sukūrimui naudojama įranga atitiks efektyvumo, tvarumo, ilgaamžiškumo reikalavimus pagal 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/125/EB. Bus sudarytos visos galimybės visiems tikslinių grupių atstovams nuotoliniu būdu susipažinti su unikaliu kultūros turiniu, realybės jausmą sustiprinant 360o vaizdo įrašo turiniu, didelės raiškos sieninės tapybos nuotraukomis, erdvinio garso takelį su specialias konkrečiai erdvei būdingais garsais. Visas skaitmeninis turinys bus pritaikytas tiek regėjimo (įskaitant specialų garso takelį), tiek klausos negalią turintiems vartotojams (įskaitant specialiai adaptuotus subtitrus ir gestų kalbą). Realybės pojūtį, dinamiškumą ir įtrauktį padidins ir naudojama mišrios realybės kultūros turinio formos – tikslinių grupių vartotojai galės susipažinti tiek su išlikusiu dekoru, sienų tapyba, tiek su specialiai projektui ranka perpieštomis siužetinėmis linijomis ir dekoru, kurie savo ruožtu bus perteikti skaitmeniniu būdu objektui sukurtu 3D modeliu. Tokiu būdu, įgyvendinant projektą bus atsižvelgiama į Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas, neįgaliesiems bus sudarytos sąlygos visapusiškai ir veiksmingai dalyvauti tikslinių grupių veiklose lygiai su kitais asmenimis.
Projektas tiesiogiai prisidės prie Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ komponento „Skaitmeninė transformacija ekonomikos augimui“ investicijos „Būtinosios sąlygos inovatyviems technologiniams sprendimams versle ir kasdieniame gyvenime“ įgyvendinimo.
Siektina naujų ir patobulintų viešųjų skaitmeninių paslaugų, produktų ir procesų naudotojų reikšmė – 50 000 per metus.
Projektas 100% finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.
Projekto pradžia – 2024 m. spalis.
Projekto pabaiga – 2026 m. balandis.
Projekto vadovas – Audrys Matulaitis.